[ Webhosting profitux.cz ]

Episode I   

Skrytá hrozba – The Phantom Menace
Episode I
   Obchodní federace v čele s místokrálem Nutem Gunrayem zahájila úplnou blokádu malé planety Naboo. Kancléř Valorum proto vyšle na palubu federální lodi dva rytíře Jedi:
Obi-Wana Kenobiho a jeho mistra Qui-Gon Jinna. Ti se však s místokrálem ani nesetkají a musí čelit otravě plynem zvaným dioxis a útoku několika bitevních droidů a droidek. Podaří se jim uniknout na Naboo v lodích invazní armády, která přistane na opačné straně planety než je hlavní město Theed. Tam se Qui-Gon s Obi-Wanem poprvé setkávají s Gunganem Jar Jar Binksem. Ten je dovede do podvodního města, kde se setkají s králem Gunganů Boss Nassem. Ten jim dá transportní prostředek (ponorka Bongo), kterým můžou proplout středem planety a Jediové si s sebou odvádí i Jar Jar Binkse, který byl z města vyhnán a pokud by zůstal, stihnul by ho trest. Po cestě se je sice pokusilo sežrat několik příšer (například Colo claw fish), ale nakonec se šťastně vynořili tam, kde chtěli.
   Mezitím Obchodní federace zahájí invazi, a tak se královna Padmé Amidala, kapitán Panaka, Padméiny služebné a guvernér Sio Bibble ocitají v zajetí federace. Nute Gunray po Amidale chce, aby s ním podepsala smlouvu, která jejich invazi legalizuje a Senát nebude moci nijak zasáhnout. To však Padmé odmítá.
   Když droidi odvádějí zajatce do tábora 4, zasáhnou Jediové a osvobodí je. Qui-Gonovi se podaří královnu přemluvit aby s ním letěla na Coruscant a pokusila se přesvědčit Senát o blížícím se nebezpečí ze strany Obchodní federace. Spolu s Panakou a několika vojáky planety Naboo osvobodí piloty, ukradnou Nubian a odlétají. Na Naboo tak zůstane Sio Bibble.
   Když se pokoušejí proniknout blokádou, jeden z křižníků zasáhne jejich generátor štítu a nebýt statečného R2-D2, který jako jediný z droidů přežil palbu, nejspíš by se jejich loď rozletěla na kusy. Podařilo se jim blokádu prorazit a uniknout. Mají však problémy s hyperpohonem a musí nouzově přistát na malé planetě mimo federální soustavu – Tatooine. Na výpravu do přístavního města Mos Eisley se vydává Qui-Gon Jinn, Jar Jar Binks, R2-D2 a Padmé převlečená za obyčejnou služebnou.
   Zavítají do obchodu vetešníka Watta. Zatímco Watto s Qui-Gonem a R2 jdou vybírat zboží, Jar Jar a Padmé zůstanou ve vstupní místnosti s malým chlapcem Anakinem Skywalkerem. Jar Jar, jak je jeho neblahým zvykem, způsobí chaos a porazí pár věcí, čímž se Anakin i Padmé výborně baví. Když se Amidala baví se Skywalkerem, zjistí něco o jeho životě – o jeho vášni k létání na kluzácích a o tom, že je to otrok a taky fajn kluk. Když pak po Qui-Gonově neúspěchu opouští obchod, myslí si, že už ho nikdy neuvidí.
   Zatím přijde z Naboo zpráva, že armáda vraždí obyvatele Naboo, Obi-Wan však na příkaz Qui-Gona zakáže jakékoliv vysílání, přestože sám není příliš přesvědčen o správnosti mistrova rozhodnutí.
   Moc platné jim to však není, protože poslední Sith vysílá svého učedníka, aby jejich loď na Tatooine nalezl, zabil Jedie a odvedl královnu zpět na Naboo. Když přistane, vyšle pátrací droidy a vyčkává...
   Anakinovi se podařilo zachránit Jar Jara před dugem Sebulbou a když začne písečná bouře, pozve své nové přátele k sobě domů. Tady se všichni seznámí s jeho matkou, Shmi Skywalker. A Qui-Gon začíná mít stále větší jistotu, že je s Anakinem nesvedla dohromady jen pouhopouhá náhoda. A tady se poprvé objevuje na scéně protokolární droid C-3PO, který s R2 ujde ještě hodně dlouhou cestu.
   Při společné večeři vyjde najevo Qui-Gonovo tajemství o tom kdo skutečně je (tedy rytíř Jedi) a získají od Aniho příslib pomoci. Jedinou cestou jak získat součástky totiž je vyhrát je v závodu kluzáků a Anakin je velice schopný pilot. I když se to ostatním příliš nelíbí, rozhodne se vsadit všechno na tuhle kartu. Věří totiž, že s Anakinem je velká Síla.
   Qui-Gon se tedy s Wattem dohodne, že Watto zaplatí zápisné a dodá Anakina coby pilota, Qui-Gon dodá kluzák (který ve skutečnosti sestrojil Anakin) a pokud Ani vyhraje, nechá si Watto výhru a dá jim součástky do Nubianu. Jinnovým a Wattovým tajemstvím pak je sázka, že pokud Anakin zvítězí, bude volný.
   Ačkoliv má malý Skywalker poněkud potíže se startem, podaří se mu zvítězit. A musí učinit nejtěžší rozhodnutí svého života: má odejít s rytíři Jedi a stát se jedním z nich nebo má zůstat se svou matkou?
   Rozhodne se opustit svůj domov a vydat se vstříc neznámému. Ještě než však nastoupí do lodi, on a Qui-Gon se setkají s učedníkem temného lorda, Darth Maulem. Jinn se jeho útoku ubrání a Anakin se na Nubianu setká s Obi-Wanem.
   Odjedou na Coruscant a zatímco Amidala v Senátu bojuje za svou planetu, Anakin skládá zkoušky před Radou. Rada však jeho přijetí odmítne, protože Yoda si není jistý jakým směrem se v budoucnu vydá a nadto je na přijetí příliš starý.
   Padmé vidí, že válka s byrokracií je marná a přenechá proto válečné pole senátorovi za Naboo, Palpatinovi. Zároveň je z funkce odvolán kancléř Valorum a hlasuje se o jeho nástupci.
   Qui-Gon a Obi-Wan mají na příkaz Rady doprovodit královnu zpět na Naboo a vzpurný Qui-Gon s sebou bere i malého Anakina aby ho něčemu přiučil.
   Na Naboo potřebují najít spojence aby mohli planetu osvobodit od okupantů, a tak se uchýlí k jednání s Gungany. Město je však prázdné, tak je Binks dovede na svaté místo, kde jsou shromáždění.
   Padmé je díky svým diplomatickým schopnostem získá na svou stranu a může začít uskutečňovat svůj bojový plán.
   Gungani se vydávají do války s bitevními droidy a Padmé, Jediové, piloti a vojáci Naboo vyráží do paláce. V hangáru se každý pilot zmocní jedné stíhačky a jdou do boje s řídící lodí Obchodní federace a zbytek jde zajmout místokrále. Ve chvíli, kdy chtějí opustit hangár, se ve dveřích objeví Darth Maul, Zabrak s potetovaným obličejem. A začíná boj – Maul se svým dvojitým mečem versus Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi.
   Anakin se ukryl v jedné ze stíhaček a než se mu podařilo zničit droideky, které útočily na výpravu, stíhačka se nastartovala a autopilot ji zvedl do vesmíru, kde míří k bitvě mezi loděmi Obchodní federace a královninými piloty.
   Gungani byli nuceni se vzdát, takže teď už všechno závisí na tom, jak to proběhne uvnitř paláce. Tam droideky královnu i s jejím doprovodem zajmou, ale objeví se královnina dvojnice oblečená do formálních šatů. Bitevní droidi utíkají za ní a tak skutečná královna s Panakou zajmou místokrále Obchodní federace.
   Skywalker se po nehodě dostal přímo do hangáru lodi federace a když likvidoval příchozí bitevní droidy, zasáhl hlavní reaktor, který také dodával energii bitevním droidům. A tak jsou Gungani osvobozeni. Celá loď Obchodní federace pak vybuchla a tím Anakin zachránil životy pilotů i životy obyvatel Naboo.
   V těchhle bitvách tedy odpůrci federace zvítězili, jak se však vedlo Kenobimu a Jinnovi v útrobách paláce? Qui-Gon byl Darth Maulem zabit a z původních tří bojovníků to přežil jen Obi-Wan.
   Na Naboo spolu pak při oficiální slavnosti uzavřeli Gungani s obyvateli Naboo mír. A pak účastníky příběhu zastihneme při kremaci Qui-Gonova těla. Yoda povolil a Obi-Wan bude moci přijmout malého Skywalkera za svého Padawana.